четвер, 21 квітня 2022 р.

22 КВІТНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МАТЕРІ-ЗЕМЛІ


Щорічно, 22 квітня люди по всій планеті відзначають Міжнародний день Матері-Землі. Цей день став загальнолюдським символічним святом любові та турботи за наш спільний дім.

Вперше день Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Цей день – нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для розв’язання екологічних проблем.

Історія виникнення свята Історія святкування дня Землі доволі довга й цікава. Засновником свята вважають Джона Мортона (John Morton), адміністратора американського штату Небраска, який у ХІХ ст. оселився на Дикому Сході та помітив, як колоністи масово вирубують дерева, а на їх місці стрімко виростають нові будівлі. Перспектива залишитися серед піску та скель не тішила. Тому Джон Мортон запропонував землякам один день на рік присвячувати озелененню їхнього міста. Ідея знайшла прихильників серед населення. Так виник День дерева (Arbor Day), у який було висаджено близько мільйона дерев та кущів. Відтак озеленення довкілля стало доброю щорічною традицією. Лише століття по тому, у 1970 році, День дерева був названий Днем Землі та набув статусу національного свята. А міжнародного статусу свято офіційно набуло в 2009 році з ініціативи ООН.

Успіх першої акції, що відбулася 22 квітня 1970 року в США, надихнув організаторів на проведення «Тижня Землі» як щорічних заходів з благоустрою територій. Україна прагне стати повноцінним учасником передових світових процесів і реформування економіки з урахуванням екологічних аспектів. Дбайливе ставлення до природи, навколишнього природного середовища – важливий крок на цьому шляху.

Для забезпечення істотного поліпшення стану довкілля, поєднання зусиль державних органів, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, підприємств, установ, широких верств населення у вирішенні екологічних завдань, відродження традицій українського народу щодо шанобливого ставлення до навколишнього природного середовища в країні щороку у квітні–травні протягом місяця проводять заходи з озеленення та благоустрою територій.

В цей день кожен житель планети може внести свій маленький вклад у справу захисту та відновлення довкілля: очистити від сміття берег улюбленої річки, посадити дерево, хоча б на один день відмовитись від користуванням автотранспортом. Земля – це величезний дар, ресурси якого буде неможливо використовувати вічно. Ми не зможемо врятувати планету згадуючи про неї лише один день на рік – цього явно недостатньо. саме тому слід піклуватися про оточуюче нас середовище протягом всього року. Здавалося б, яка дрібниця в масштабах Планети – вимкнути за собою світло в кімнаті, здати макулатуру на переробку чи пройтися пішки до роботи, та саме з таких дій складаються великі справи! Уявіть – тисяча людей посадила по одному дереву – ось Вам і ліс! Мільйон людей закрутили кран, коли чистили зуби – річку врятували від пересихання. Мільярд людей вимкнули світло, виходячи з кімнати – одна ТЕС не потрібна. Саме такі справи, саме такі дрібниці допомагають нам врятувати природу Землі, зберегти добробут нашого великого спільного Дому.


Символом дня є зелена грецька литера Θ (Тета) на білому фоні.

Логотипом – зображення планети Землі (зараз використовуєтся фото, зроблене астронавтами з Аполлону-17 на півдорозі до місяця) на темно-синьому фоні.



День Землі – це символ єдності, усвідомлення, що тільки об’єднаними зусиллями людство може боротися з глобальними екологічними та існуючими соціальними проблемами.

Це свято – це нагода замислитися про власну відповідальність за стан довкілля та висловити подяку нашому спільному великому дому.


🌍10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ЗЕМЛЮ:

1. Земля з'явилась понад 4,5 млрд років тому.

До того, як на планеті з'явилося перші прояви життя, від її народження пройшло ще декілька тисяч мільйонів років. Люди з'явилися близько 4 млн. років тому назад. За геологічними мірками, це зовсім нещодавно.

2. 70% поверхні планети займає вода.

Земля має ще й іншу назву – Блакитна планета. Інші 30% площі є континентальною корою. Її товщина від 35 до 45 км. Крім цього, вона простягається 75 км під гірськими масивами.

3. Доба має менше 24 год.

За точними підрахунками, повний оберт навколо осі наша планета здійснює за 23 год. і 56 хв. Така ж ситуація і з тривалістю року. Оберт навколо Сонця триває понад 365 днів і 6 год. Через це кожні 4 роки у лютому додається ще один – 29 день. Такий рік має назву високосний. 4. Земля не кругла.

Постійні оберти планети вплинули на її форму. Так, Земля сплюснута на полюсах, а на екваторі – більша на 21 км. Таким чином, із урахуванням форми Землі найбільшою гірською вершиною у світі вважають не Еверест, а неактивний вулкан Чимборасо в Еквадорі.

5. Сонячне світло доходить до Землі за 8,3 хв.

Відстань від Землі до Сонця становить понад 149,6 млн км. У випадку, якщо б Сонце раптово згасло, то на Землі б це помітили лише через понад 8 хв. 6. Основна частка Землі – залізо, кисень, кремній і магній

Якщо розкласти планету на склад, вона матиме: заліза – 32,1%, кисню – 30,1%, кремнію – 15,1% і магнію – 13,9%. Проте 88% заліза знаходиться у земному ядрі. На поверхні земної кори найбільше кисню – 47%.

7. У добовій історії Землі люди з'являться близько опівночі

Якщо історію Землі стиснути до 24 год., тоді життя на ній з'явилося б о четвертій ранку, а наземні рослини – о 22:24. Унаслідок катастрофи о 23:41 вимерли б динозаври. Історія людства розпочалася б тільки о 23:58:43.

8. Земля має найкраще розташування у космосі

Із астрономічної точки зору, наша планета займає найбільш вдале місце для зародження і підтримання життя. Так, орбіта навколо Сонця знаходиться у межах зони з температурою, яка підтримує існування води у рідкому стані. Вчені вважають цей фактор вирішальним в існуванні форм життя. 9. Земна кора не є повністю твердою.

Наша поверхня складається із літосферних плит. Вони знаходять у постійному русі. Результатом цього є землетруси, виверження вулканів, океанські западини. Крім цього, це рятує Землю від парникового ефекту. Якщо б померлі організми не поглиналися нею, тоді вміст вуглекислого газу, який вони виділяють після смерті, досягнув свого максимум. Тоді Земля б нагрілася до критичної точки і жити на ній стало б неможливо.

10. До протилежного кінця Землі можна потрапити за 42 хв.

Таке можливо, якщо просвердлити тунель крізь Землю. Якщо людина після цього стрибне в нього, їй знадобиться близько 42 хв., щоб дістатись до протилежної сторони.

Немає коментарів:

Дописати коментар